Респіратор або маска - що краще?

Респіратор чи медична маска? Що обрати?

12 Вересня 2020 року

Респіратор чи медична маска? Що обрати?

Респіратор, хірургічна маска, саморобні маски чи взагалі нічого? Як захистити себе від вірусу? Який надійний захист обрати? Давайте разом розбиратися та бути свідомими  користувачами, і жителями своєї країни. 

Від чого захищає медична маска?

Від чого захищає медична маска?

 

Найпростіший варіант фільтруючого матеріалу – звичайна медична маска, яку можна купити у будь-якій аптеці. Зазвичай вона складається з трьох шарів. Складно уявити собі хірурга, який би не носив захисну маску, відповідно можна стверджувати, що маска слугує чудовим захисником від вірусів та бактерій?

Змушена вас розчарувати, ступінь захисту від маски нульовий.

Хірург використовує такий спосіб не для власного захисту, а для того, щоб захистити пацієнтів: якщо раптом лікар кашляє чи чхає під час операції, то його слина потрапляє в робочу зону. Те саме з хворими на ГРВІ: маски носять для захисту оточуючих від власних біологічних рідин (слини, слизу). Використовувати такі маски в якості захисту, коли працюєш з фарбами чи пилом, взагалі немає сенсу.

До речі, маска також не захищає вас від коронавірусу на 100%. Розміри вірусу настільки маленькі, що без проблем можуть потрапити і через маску. Зате вона захищає від потрапляння слини від заражених до вашого роту чи носу, тобто знижує кількість вірусів, які потенційно можуть потрапити в організм.

Від чого захищають респіратори?

Від чого захищають респіратори?

На відміну від масок респіратори –  більш серйозні засоби індивідуального захисту. Всі респіратори поділяють на три види ступеню захисту:

  • FFP1 – респіратори цієї категорії мають ступінь захисту від забруднень не більше 80% ( мінімально допустимий захист – 75%). Такі респіратори призначені для захисту органів дихання від пилу, наприклад, цементу, вугільного пилу, металічної чи дерев’яної стружки. Респіратори такої категорії не тестуються на фільтрування доломітового пилу, тому в їх характеристиках ви не побачите літеру D. Такий виріб одноразовий і вистачає його максимум на 8 годин безперервного використання. Їх перевага у тому, що вони дешево кошують. Респіратори FFP1 підходять для ремонту вдома чи квартирі, для проведення прибирання після ремонтних робіт, у приміщеннях, де багато пилу.
  • FFP2 – вироби цієї категорії блокують до 94% забруднень (мінімально допустиме значення складає 89%). Вони можуть блокувати проникнення мілкого пилу та рідких аерозолів на основі масла та води. Для таких респіраторів обов’язковою є вимога стійкості до запилення доломітового пилу (позначка D). Всередині деяких виробів може бути додатковий шар захисту від зварювальних газів та озону. Якщо є такий шар, то їх можна використовувати зварювальникам. Респіратори FFP2 є найбільш популярними на виробництві засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), захищають від більшості шкідливих речовин, мають доволі демократичну ціну. 
  • FFP3 – респіратори з високим рівнем захисту. Дозволяють працювати в приміщеннях з високим рівнем забруднення, вони блокують до 99% речовин (мінімально допустиме значення 95%). Ці респіратори захищають від того ж, що і вироби класу FFP2, але додатково також блокують потрапляння в дихальні шляхи бактерій, вірусів і плісняви. Респіратори цього класу захистять вас від потрапляння фарби, якщо ви займаєтесь фарбуванням автомобіля, працюєте на виробництві з високим рівнем забруднення доломітового пилу та взаємодієте з твердими та рідкими аерозолями. 

З клапаном чи без: що краще?

Вхідний та вихідний клапани на респіраторі призначені для ефективного виводу тепла і вологи назовні. Через те, що ми дихаємо, наша маска зволожується, відповідно рівень захисту падає. Тому в респіраторах без клапану можна працювати до 2 годин, а з клапаном – 8 годин. Чи треба обов’язково купувати маску з клапаном? Усе залежить від того, яку роботу ви виконуєте, а також треба врахувати, що респіратори без клапанів коштують значно дешевше. 

Які респіратори захистять від коронавірусу?

Згідно з даними Центру з контролю і захворюваннями США, захистити можуть респіратори серії №95, аналогами, якого є респіратори категорії FFP1, FFP2, FFP3, вони можуть забезпечити захист від коронавірусу. Чому так? Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, тому може потрапити в наші дихальні шляхи в крапельках вологи через повітря, коли людина, яка є зараженою, кашляє чи чхає поряд. Респіратор блокує потрапляння слини. 

Якість захисту від вірусних захворювань залежить від того, наскільки щільно маска прилягає до роту та носу.  Краще купити респіратор FFP1, який буде щільно прилягати до обличчя, ніж респіратор FFP3, який не буде зручним. 

Респіратор чи маска?  

Що стосується респіраторів, то думка вчених полягає у тому, що респіратори – більш надійний захист від коронавірусу. 

Як користуватися маскою?

Як користуватися маскою?

  1. Витягніть маску з упаковки і піднесіть її до обличчя, тримаючи тільки за зав’язки.
  2. Дотримуйтесь направлення одягання маски за допомогою позначки на рівні носу. Як правило, інформація, надрукована на масці виробником, повинна бути зображена ззовні. Якщо вказівок немає, то до обличчя прикладаємо стороною з найбільшою підкладкою. 
  3. Розмістіть верхні краї кріплення на верхній частині голови, а нижні – на рівні шиї. Добре розгортайте маску.
  4. Маска повинна щільно закривати рот, ніс, підборіддя. Перевірити те, чи правильно ви одягнули маску можна, повільно вдихаючи повітря, якщо маска торкається обличчя, значить вона правильно одягнена. 
  5. Після того, як ви її встановили, торкатися чи знімати її не можна.
  6. Змінювати її слід регулярно.
  7. Не забувайте мити руки!

Можна купити респіратори, можна купити антибактеріальні маски для обличчя, але спочатку треба переконатися у тому, що це не підробка. Дбайте про своє здоров’я. Ретельно мийте руки з милом, уникайте великих скупчень людей, за можливості залишайтеся вдома. Якщо ви перебували за кордоном, обов’язково здайте тест на коронавірус та дотримуйтесь ізоляції вдома протягом 14 днів. Не наражайте на небезпеку рідних, а особливо людей похилого віку, у яких вже не такий міцний імунітет.      

Коментарі

Поки нема коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *