Навіщо носити захисну маску

Небезпечний самозахист: які маски не допомагають, а шкодять вашому здоров’ю

чи небезпечні захисні маскичи шкодять захисні маски для обличчя
23 Листопада 2020 року

Небезпечний самозахист: які маски не допомагають, а шкодять вашому здоров’ю

Маска мене захистить від COVID-19 чи ні? А якщо і захистить, то яка краще? Чи потрібно її носити завжди і скрізь? Чи буває, що маска, навпаки, шкодить?

Коли ви починаєте ставити собі такі питання, згадайте країни Азії, по яким епідемія коронавірусу вдарила особливо нещадно. Там всі підряд відповідально носять маски! І сьогодні епідеміологічна ситуація в цих країнах куди приємніша, ніж чергові антирекорди по захворюваності в Україні.

Як бути? Закупити багаторазові маски оптом і спати спокійно?

Цього мало! Щоб маски дійсно захищали, необхідно правильно їх вибирати, використовувати, дотримуватися правил гігієни і дотримуватися рекомендованої дистанції. Плюс, повноцінно харчуватися, висипатися і пити багато чистої води.

Які захисні маски беремо?

 • Респіратори середнього класу захисту Ffp2. Стримують до 95% вірусів і бактерій.
 • Респіратори № 95 БЕЗ клапана. Клас захисту Ffp3. Максимально ефективно захищають від вірусів і бактерій. Варіант з клапаном фільтрує повітря тільки на вдиху. Якщо такий респіратор носить інфікована людина – він щедро розпорошує вірус навколо себе.
 • Хірургічні маски з 4 шарів, один з яких – протирідинний.
 • Медичні маски з 2-3 шарів нетканого матеріалу.

Всі перераховані моделі можна використовувати одноразово не довше двох-чотирьох годин. Будь-які способи стерилізації НЕ відновлюють захисних властивостей одноразових масок!

Багаторазові маски. З якого матеріалу краще?

Багаторазові маски. З якого матеріалу краще?

 • Марля. Маска з марлі повинна бути з трьох-чотирьох шарів. Фільтруючий вкладиш з натуральної вати вітається. За оцінками медиків, марлева маска захищає від коронавірусу на 5-35%.
 • Поліпропілен і поліестер. Згідно з дослідженнями фахівців з Університету Дьюка (США), маска з поліпропілену знаходиться на третьому місці за ефективністю захисту від COVID-19. Перші позиції в рейтингу займає респіратор № 95 і хірургічна одноразова маска.
 • Гібридні тканини. Дослідники Університету Чикаго і Аргонської національної лабораторії (США) також протестували різні матеріали для багаторазових масок. Висновок – кращі бар’єрні властивості гарантують маски з гібридних тканин. Це комбінації з бавовни-фланелі, бавовни-шифону та інші.
 • Бавовна. Маски з натуральної бавовни і бавовняних матеріалів фільтрують близько 50% частинок, розміром 0,1 0,2 мкм. Приблизно такого розміру і вірус SARS-CoV-2. Також в масках з бавовни легко дихати.

Я чув – захисні маски шкодять. Це правда?

Правда. Якщо ви:

 • Не знімаєте одноразову маску понад 5 годин;
 • Вдягаєте використану маску;
 • Знімаєте маску неправильно і торкаєтеся потім очей, рота;
 • Чхаєте, кашляєте в маску і не міняєте її на суху;
 • НЕ утилізієте, а пропрасовуйте, перете одноразову маску і носите її далі.

В цьому випадку маска із засобу захисту перетворюється в біологічну зброю! І провокує шкірні запалення від маски, роздратування, інші неприємні реакції.

Чи шкодять захисні маски під час занять спортом?

Так. Вони перешкоджають комфортному диханню і швидко намокають. А мокра від поту маска – відмінне середовище для прискореного розмноження мікроорганізмів.

Медичні маски маленьким дітям – шкода чи користь?

чи треба дитині одягати захисну маску

Згідно з рекомендаціями ВООЗ:

 • Діти 5 років і молодше можуть маски не носити. У маленьких дітей в неповному обсязі розвинені дихальні шляхи. Маска, як перешкода для вдиху-видиху, може спровокувати гіпоксію і привести до сонливості, швидкої стомлюваності, панічним атакам. У спекотний сезон – до теплового удару. До того ж діти до 5 років не можуть самостійно дотримуватися всіх правил носіння маски.

Виняток – високий рівень захворюваність в районі проживання. Тоді маску можна носити під контролем дорослого.

 • Діти 6-11 років. Необхідність використання маски залежить від рівня захворюваності в місці проживання і здатності самостійно її використовувати.
 • Діти 12 років і старше. Носять маски на рівних умовах з дорослими.
 • Діти, що знаходяться в групі ризику, повинні носити маски під контролем дорослих.

 

Коментарі

Поки нема коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *