як не заразитися коронавірусом у лікарні і що робити

Максимальна загроза заразитися коронавірусом – в лікарні. Правда чи міф?

коронавірус і лікарняхто у найбільшій групі ризику захворіти на коронавірусяк не заразитися коронавірусом
17 Листопада 2020 року

Максимальна загроза заразитися коронавірусом – в лікарні. Правда чи міф?

Людина планує – коронавірус редагує плани. Так може звучати популярне прислів’я в умовах світової пандемії. Через блискавичне поширення COVID-19 зриваються графіки, скасовуються концерти, конференції, сімейні свята і навіть зустрічі з друзями.

Можливість купити багаторазові маски для обличчя перестала бути проблемою. Величезним розчаруванням стають згорілі путівки, що не відбулися виставки, улюблені заклади, закриті на карантин вихідного дня.

Але і це все – дрібниці в порівнянні з тим, що відчувають інфіковані та їхні родичі. Чим далі, тим більше миготять в соцмережах прохання знайти рідкісний препарат, допомогти матеріально на покупку кисневого концентратора або дорогих ліків.

Сьогодні, коли офіційна статистика МОЗ України фіксує по 9-11 тисяч (!) заражених в день, було б нерозумно і далі нехтувати засобами індивідуального захисту і відчувати себе невразливим. Навіть якщо ви хворієте безсимптомно – величезний ризик заразити тих, хто не здатний впоратися з підступною хворобою! Пам’ятайте про це завжди і бережіть здоров’я. Своє, рідних, оточуючих.

А ми нагадаємо, де, кому і як заразитися коронавірусів максимально ризиковано.

Хто в найбільшій групі ризику захворіти на COVID-19

Хто в найбільшій групі ризику захворіти на COVID-19

  • люди похилого віку;
  • онкохворі;
  • пацієнти із захворюваннями легень, печінки, нирок;
  • люди з діабетом, ожирінням, порушеною імунною системою;
  • пацієнти з хронічними патологіями серця і судин.

У кого найбільші ризики захворіти коронавірусом – у жінок або чоловіків?

Дослідники з обережністю ставляться до подібних гендерних класифікацій. Але згідно з даними ВООЗ, чоловіки навіть на звичайний грип заражаються частіше, ніж жінки.

Візьмемо статистику лютого 2020 року. Тоді в Китаї рівень смертності від SARS-CoV-2 становив 1,7% для жінок і 2,8% для чоловіків.

Чому так? Чоловічий гормон тестостерон є «природним» пригнічувачем імунітету. У той час як жіночий естроген, навпаки, стимулює імунну систему. На генетичному рівні, спостерігаємо ту ж картину – гени, які відповідають за розпізнавання патогенів, кодуються на X-хромосомі. У жінок таких хромосом дві. У чоловіків – одна.

Також велику роль відіграє здоровий спосіб життя. У тому ж Китаї залежні від нікотину понад 50% чоловіків. А число жінок, що палять не дотягує і до 3%.

Заразитися коронавірусом швидше в лікарні – це правда?

І так і ні. Підвищена зона ризику – будь-яке закрите приміщення з великим скупченням людей: громадський транспорт, магазини, кінотеатри, кафе, ресторани, складські та офісні приміщення, навчальні заклади.

Якщо людина йде в лікарню, усвідомлюючи своє самопочуття і надягаючи маску, то в інших громадських місцях все може бути навпаки. Безсимптомно хворіють, спокійно діляться вірусом з оточуючими. Особливо уважними до свого здоров’я повинні бути вагітні жінки

З іншого боку, ризик захворіти ковідом максимальний там, де кашляють і чхають.

  • При кашлі до трьох тисяч крапельок з вірусними частинками розлітаються на відстань до п’яти метрів.
  • При чханні – тридцять тисяч частинок долають відстань до восьми метрів і більше.
  • При звичайному диханні від п’ятдесяти, до п’ятисот крапельок рухаються дуже повільно, більшість осідає на землю.

Важливо! Ризик заразитися від того, хто не кашляє і не чхає, зростає в рази під час розмов, криків, співу.

Також максимального ризику захворіти саме в лікарні стосуються медиків, які опікуються хворими на коронавірус. Вони довго знаходяться в безпосередній близькості до інфікованим, тому отримують вірус в більших дозах.

А, як каже імунолог Массачусетського університету – доктор Бромідж: «За десять вірусних частинок за сто вдихів, по сто за десять вдихів або тисяча за один вдих – будь-яка з цих ситуацій може призвести до зараження».

Дотримуйтеся дистанції, скорочуйте кількість контактів, носіть маски і будьте здорові!

 

Коментарі

Поки нема коментарів

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *